аналітика торгова нерухомість
Ринок торгової нерухомості: результати 2018 року і очікування в 2019-му

Ринок торгової нерухомості: результати 2018 року і очікування в 2019-му

19.02.2019

Для ТРЦ Києва настає час змін: нова пропозиція вже у 2019-му може істотно вплинути на ринок торгової нерухомості.

Більше про ситуацію в галузі, важливі показники розвитку, результати і прогнози читайте нижче.

 

Огляд ринку торгової нерухомості Києва у 2018-му

Наразі на українському ринку спостерігається дефіцит якісних торгових площ. Із розрахунку на кількість квадратних метрів торгових площ на 1000 жителів в Україні, цей показник є одним з найнижчих в Європі і перевершує тільки Боснію і Герцеговину, Сербію і Грецію.

Obespechennost-torgovymy-ploshhadyamy-Evropa.jpg.pagespeed.ce.pNwlv9KLWN

У 2018 році ринок торговельної нерухомості Києва продовжував активно розвиватися. Протягом минулого року відкрито ряд якісних торгових центрів, серед них найбільші – Rive Gauche (орендна площа 30 000 кв.м.), Мегамаркет Нивки (22 000 кв.м.), Retail Park Petrivka (15 000 кв.м.), Smart Plaza Polytech (15 000 кв.м.).

торговые центры Киева

За підсумками 2018-го сукупна пропозиція представлена 110 об’єктами із загальною торговою площею понад 1,5 млн. кв.м. Нова пропозиція за рік склала близько 101,5 тис. кв.м. орендних площ.

Однак, із урахуванням цих відкриттів Київ все ще далекий від середнього європейського показника насиченості торговельними площами.

Obespechennost-torgovymy-ploshhadyamy-stolytsyНа 2019 рік заявлено на відкриття ряду об’єктів, з найбільшими з яких є Blockbuster Mall (1 черга, 100 000 кв.м.), Ocean Mall (100 000 кв.м.), Retroville (91 254 кв.м.) та River mall (61 550 кв.м.). За умови, що всі заявлені об’єкти будуть введені в експлуатацію, то на ринку з’явиться додатково близько 400 тисяч GLA.

Kakye-TRTS-otkroyutsya-v-Kyeve

За словами CEO і засновника NAI Ukraine Віталія Бойка, очікується не тільки істотне збільшення, але і якісна зміна ринку торгової нерухомості, оскільки в експлуатацію вводяться потужні об’єкти і частина з них будується у форматі домінуючих торгових центрів. Нові Blockbuster Mall і Ocean Mall разом з лідируючим на ринку зараз Lavina Mall входять до складу мережі торгових центрів «Chain of Megamalls».

Віталій Бойко прогнозує, що така велика кількість пропозиції на ринку може спричинити за собою появу «Dead Malls» – порожніх, нецікавих для покупців та орендарів ТРЦ. Поняття, яке поширене в Америці, в Києві може з’явиться в зв’язку з тим, що така велика кількість пропозиції не потрібно споживачеві.

dynamyka-predlozhenyya-y-sprosa-v-togrovoj-nedvyzhymosty

За його словами, реалізація свіжих проектів проблематична без появи нових брендів в Україні. Над цим працюють рітейлери, які купують нові франшизи, і консультанти, переконуючи світові бренди виходити на український ринок.

Очікується, що це допоможе поліпшити ситуацію на ринку торгової нерухомості і залучить нові імена для ринку України.

Те, що ринок України цікавий іноземним ритейлерам, підтверджують підсумки 2017-2018 років. Лише за 2018 року на ринок вийшло близько 20 міжнародних брендів, серед яких H&M, Koton, DeFacto. У 2019 очікується вихід таких гучних імен як Ikea, Decathlon і The North Face.

новые бренды в Украине

Відновлення сегменту торгової нерухомості в Києві у 2018 році підтверджується падінням рівня вакантності до рекордно низького. Невелике підвищення показника на кінець року пояснюється виходом на ринок нових об’єктів.

вакантность в ТРЦ Киева

Активність мережевих операторів також вказує на відновлення ринку. Так серед FMCG найактивнішими була мережа АТБ, за кількістю відкритих магазинів лідером серед операторів побутової техніки є мережа ЖЖУК.

новые магазины в Украине новые магазины в Украине

Орендні ставки у кращих торгових об’єктах виросли на 6-10%.

За словами Віталія Бойка, у 2019 році ситуація із орендними ставками буде неоднозначною. У затребуваних об’єктах вони виростуть, а менш затребувані торговельні центри будуть знижувати ціни, щоб зупинити вихід орендарів. При цьому, середня вартість оренди в ТРЦ може залишитися незмінною.

арендные ставки в ТРЦ Киева

Київ: портрет споживача

За обсягом споживчих витрат за паритетом купівельної спроможності Україна посідає 19 місце у Європі. Роздрібний товарообіг Києва перевершує показник Гельсінкі, Софії і порівнюваний із товарообігом Будапешта.

потребительские расходы

Можна відзначити прямий вплив інтенсивності пасажиропотоків на генерування потенційного товарообігу ТЦ. Так, у 2017 і 2018 році ст.м. Академмістечко була на першому і другому місці за пасажиропотоком, в свою чергу, товарообіг Lavina Mall у цей період досяг близько 400 млн. грн, що становить близько 10% товарообігу Києва.

У цьому році, за кількістю введених житлових об’єктів вийшло Києво-Святошинське напрям, а зокрема Гатне і Софіївська/Петропавлівська Борщагівки. Виходячи з цього, можна спрогнозувати перерозподіл пасажирських потоків і зміщення інтересу до різних торгових центрів.

карта ТРЦ Киева

У 2018 році компанія NAI Ukraine проводила ряд досліджень, які дозволили визначити основні характеристики споживачів у Києві.

Згідно із наявною інформацією, більша половина опитаних жителів Києва проводить вільний час у вихідний день саме у ТРЦ, в будній день – близько 30%. При цьому основна частина витрат припадає на розваги та одяг.

потребительский портет киевлянина

– Це говорить про те, що ТРЦ потрібні Києву, не тільки як місце шопінгу і розваг, але як соціально важливе місце. Саме в них проводить час величезна кількість киян, – каже Віталій Бойко. – Це настільки значна частина побуту, що настав момент, коли необхідно додавати інші функції, підвищувати якість послуг. Завдяки знаковим ТРЦ Києва вони стали місцем торгівлі та розваг, а тепер повинні стати також майданчиком насиченого соціального життя.

Підводячи підсумки з упевненістю можна сказати, що 2018 рік показав позитивну динаміку фактично для всіх важливих показників ринку.

Що стосується прогнозів, відкриття нових об’єктів у 2019-му однозначно спричинить за собою перерозподіл потоків у існуючих ТРЦ. Навіть при значному зростанні населення Києва немає гарантії, що діючим операторам вдасться наростити або утримати відвідуваність на попередньому рівні без особливих зусиль. У споживачів розшириться поле вибору головного об’єкта для шопінгу та дозвілля. Торговим центрам доведеться змагатися за відвідувача, створюючи ті чи інші додаткові умови. Продовжить посилюватися розважальна і соціальна складова ТРЦ – люди йдуть не тільки, і не стільки за покупками, скільки за емоціями.

Надіслати проєкт

Надіслати проєкт

Uk

    Як з вами зв'язатись

    Натиснувши кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтеся з політикою конфіденційності

    Зв'язатись з нами