«Потенційні міжнародні інвестори чекають на успішні кейси з інвестицій в Україну», – Дмитро Корнієнко

«Потенційні міжнародні інвестори чекають на успішні кейси з інвестицій в Україну», – Дмитро Корнієнко

04.12.17
Розмір шрифту A- A+

Керівник напрямку корпоративної нерухомості NAI Ukraine Дмитро Корнієнко під час Національного Форуму #iREALUKRAINE Modern City Concept виступив з доповіддю перед міжнародною аудиторією на тему: «Інвестиційна привабливість України чи на яку нерухомість дивиться іноземний інвестор».

Так, Дмитро Корнієнко у своєму виступі розповів про світовий досвід, порівняв показники ринків нерухомості в Україні з іншими країнами, оцінив імідж українських активів з точки зору іноземних інвесторів, виокремив основні ризики при здійсненні інвестицій в українську нерухомість та окреслив шляхи покращення інвестиційної привабливості української нерухомості.

За словами Дмитра Корнієнко, сьогодні потенційні інвестори розподіляються на 3 групи: невелика група бізнесменів, що мають негативний досвід роботи в Україні (здебільшого у 2006-2014 роках) та ніколи більше не візьмуть участь у місцевих проектах; група потенційних інвесторів, що довго та уважно спостерігають за ринком нерухомості та чекають гучних прикладів; та ті, що знають про Україну не більше, ніж висвітлюється у світових ЗМІ. Але, нажаль, вже багато років там не було гарних новин про Україну.

Незважаючи на негативний інформаційний фон, та на всім відомі ризики для інвесторів, у 2017 році спостерігається пожвавлення інтересу до проектів нерухомості. Основним фактором для цього є низькі ціни та висока доходність української комерційної нерухомості. Зокрема, згідно з Дослідженням ринків Європи та Середньої Азії, проведеним NAI Global, Київ має найвищу дохідність в трьох сегментах нерухомості: торговельній, офісній та логістичній. Іншим фактором для пожвавлення інвестицій є тривання одного з найдовших циклів глобального економічного зростання. Глобальна сума інвестицій у нерухомість б’є всі рекорди. Більше ніж 166 млрд. євро було вкладено лише трьома світовими інвесторами в проекти нерухомості у 2016 році: Swiss Life Asset Managers, AXA Investment Managers – Real Assets та Unibail-Rodamco.

«В які країни здійснюється інвестування? За обсягом отриманих інвестицій Німеччина на першому місці у ЄС (40 млрд. євро за 9 місяців 2017 року), Польща відстає від неї більше ніж у 10 разів (3 млрд. євро). Україна майже в 10 разів позаду від Польщі. Симетрія відставання Польщі від лідера в Європі та України від Польщі триває вже багато років, – розповів Дмитро Корнієнко. – Але найбільш високодохідні проекти у Польщі закінчуються або вже завершені  (наприклад, 220- метрова Spire у Варшаві), тому є надія, що інвестори звернуть більше уваги на Україну у найближчому майбутньому».

Щодо структури інвесторів, то в Україні у нерухомість інвестують в основному девелопери, так склалося історично. Вони потім й володіють, експлуатують та отримують дохід з цієї нерухомості. У розвинутих економіках девелопери не будують для власної експлуатації, а продають об’єкти іншим категоріям інвесторів направляючи кошти на нові проекти. Протягом дев’яти місяців 2017 року девелопери здійснили лише 20% від загального обсягу інвестицій в нерухомість. А серед значних угод у цього року можливо відмітити продаж китайському конгломерату будівлі 245 Парк Авеню у Ньо-Йорку за 2,21 млрд. доларів США та Лондонського хмарочосу Walkie-Talkie за 1,3 млрд. фунтів гонконгській компанії.

«Іноземні інвестори обґрунтовано бояться ризиків в Україні. Але, на мою думку, вони також чекають на приклади як на зелене світло. І ми починаємо їх бачити», – зазначив Дмитро Корнієнко.

Керівник напрямку корпоративної нерухомості NAI Ukraine відмітив кілька кейсів, що надають оптимізм щодо притоку іноземних інвестицій у 2018 році в Україну, зокрема: будівництво таких великих проектів як Ocean Mall та Blockbuster Мall, будівництво торгівельного центру Rive Gauche у Києві французькою компанією Immochan, високу активність у нерухомості з боку таких фінансових установ як ЕБРР, датського фонду Investeringsfonden For Udviklingslande, фінансової корпорації НЄФКО та Чорноморського банку торгівлі та розвитку.

Читайте також: