архітектура архітектурні послуги інвестиції події
Глобальні тренди на локальних ринках. Чи є відмінності між роботою консультантів і архітекторів в Казахстані і Україні?

Глобальні тренди на локальних ринках. Чи є відмінності між роботою консультантів і архітекторів в Казахстані і Україні?

30.11.2018

У Києві 26-27 листопада відбувся IV Real Estate Forum & Project Awards 2018, організований URE Club і Europaproperty.com. Традиційно під час форуму проходять дискусії і виступають провідні представники міжнародного ринку нерухомості.

У цьому році в секції «Урбанізм, нерухомість і споживачі» одним зі спікерів став CEO і засновник NAI Ukraine та Urban Experts Віталій Бойко. Він розповів про відмінності у роботі в Україні і Казахстані, а також про глобальні тренди, які впливають на девелопмент у різних країнах.

 

Казахстан і Україна: різні країни – різні замовники

За словами Віталія Бойка, існують значні відмінності між замовниками в Україні та Казахстані.

– В Україні ми співпрацюємо з девелоперськими компаніями. Це підприємці, які працюють з великими ризиками, в авторитарному стилі і з ручним управлінням, – розповів Віталій. – Їх можна назвати «будівельними олігархами», вони далеко не завжди готові почути нашу думку, і ми шукаємо з ними компроміс.

Глобальні тренди на локальних ринках. Чи є відмінності між роботою консультантів і архітекторів в Казахстані і Україні?

У Казахстані через те, що більшість проектів фінансувалося банками, після декількох криз клієнтами NAI Ukraine і Urban Experts стали саме банки. Основні проекти на казахському ринку – ті, які не дійшли до стадії успішної реалізації і часто мали проблеми з продажами, концепцією, якістю.

– В очах банку девелопер – вторинна інстанція, – зазначив Віталій Бойко. – Так, девелоперські компанії будуть реалізовувати проект, але погодити його повинен, у першу чергу, банк.

За рахунок цього з’являються інші рівні оцінки, орієнтири і пріоритети.

У роботі експерти відчувають себе більш вільно: вони несуть відповідальність за якість, результат, контролюють процес, а девелопер виконує рекомендації. У цьому кардинальна відмінність від роботи в Україні.

– Друга відмінність у рівні конкуренції: в Казахстані вона вище. В Україні ми більше «конкуруємо» з думкою замовника-девелопера. Там же – реальна конкуренція з іншими компаніями, серед яких великі гравці, міжнародні архітектурні бюро, – поділився Віталій Бойко. – Завдяки співпраці із британськими партнерами Leslie Jones Architecture компанія може пропонувати на локальних ринках міжнародну якість послуг за цінами, які прийнятні для країн, що розвиваються.

 

Пріоритети, конкуренція і якість

У будь-якій країні робота над проектом починається із дослідження, і на його основі розробляється концепція. Потім концепція перетворюється на бізнес-план, і після затвердження він рухається у бік архітектури.

– В Україні замовники неохоче дивляться дослідження, – зазначив Віталій Бойко. – А ось планування вивчають уважно. Що стосується економічної частини – багато для себе замовники вже щось вирішують заздалегідь, і не готові прислухатися до наших висновків, хоча вони підкріплені дослідженнями.

У Казахстані замовники дуже уважно читають дослідження, і вони їм дуже подобаються. У них відображене становище на ринку, ситуація у конкурентів, можливі ризики. Ця інформація важлива для прийняття рішень.

Відносно планувань – вони не настільки глибоко вникають в це питання, і там у нас більше можливостей для реалізації наших ідей, ніж в Україні. У бізнес-плануванні замовники знову уважно вивчають всі аспекти – кожен цент, кожен відсоток ретельно враховується.

Підсумовуючи можемо сказати, що в Україні потрібна найвища якість, але її мірилом виступає експертна думка девелопера.

У Казахстані також вимагають максимально якісного виконання, але воно контролюється виконанням зобов’язань перед банками, і взаємопов’язане із конкуренцією і високим рівнем інших об’єктів на ринку.

 

На будь-яких локальних ринках потрібен сучасний продукт

Сучасний ринок стає глобальним, але наскільки швидко світові тренди впроваджуються в окремих країнах?

Це питання стало однією із тем для обговорення на IV Real Estate Forum.

– На кожному ринку своя ситуація і незаповнена ніша, – стверджує Віталій Бойко. – Так склалося, що в Україні ми в основному займаємося торговою, а в Казахстані – житловою нерухомістю. Із торговельною нерухомістю поки не працюємо тому, що казахський ринок більш насичений, ніж в Україні.

Природно, ніде, жоден замовник не скаже «зробіть нам об’єкт попереднього покоління». Ми відразу повинні робити високоякісний сучасний об’єкт.

Але особливості будуть у будь-якій країні. У Казахстані традиційно великі сім’ї, у будинках роблять просторі кухні, планують кімнати для великого зібрання людей. Однак, дослідження компанії показали, що стереотипи про «східні планування» не виправдані. Люди готові купувати житло західного зразка – на нього є попит.

У Казахстані затребувані реконцепції, енергоефективні рішення, проекти, пов’язані з урбанізацією. Серед реалізованих проектів для казахського ринку – міське і заміське житло, планування мікрорайонів. Для них актуальний редевелопмент старих районів, створення нових міст-супутників, котеджних містечок, житлових комплексів, преміального житла.

Зараз у процесі обговорення – об’єкти туристичної атракції, міське планування, планування територій, впровадження смарт-технологій.

Надіслати проєкт

Надіслати проєкт

Uk

    Як з вами зв'язатись

    Натиснувши кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтеся з політикою конфіденційності

    Зв'язатись з нами